Kategorie: Wszystkie | CSS | HTML | webdesign
RSS
wtorek, 11 listopada 2014

Tło pełni bardzo ważną rolę na stronach, to właśnie ono odpowiada za to, na ile widoczny jest tekst i jak prezentują się grafiki i zdjęcia.

Tło czyli "background". Tutaj mamy dosyć duże pole do popisu. Tło może być graficzne, może być kolorem, ale tło może być także obrazkiem. Można również zastosować gradient.

Co to jest gradient?

Tak właśnie on wygląda. Jest to łagodne przejście dwóch kolorów i może przechodzić z lewa do prawa, jak i z góry do dołu niekoniecznie w połowie. Tą strefę również można ustawić.

Kolory do tła jakich używamy to kolory z palety RGB lub CMYK. 

W tworzeniu stron internetowych, które raczej nie podlegają drukowaniu, stosuje się paletę RGB, a zapisuje się w ten sposób: #fff (skrócony) lub normalny #ffffff, a to dlatego, że już #f2f2f2 nie można zapisać w skróconej wersji ze względu na nie regularną kombinację cyfr i liter.

Tak kolory w internecie mają zapis cyfr i liter, jednak paleta kolorów w CMYK zapisana jest w formie procentowej. 

Paleta RGB ma kompozycję trzech kolorów:

R - red (czerwony)

G - green (zielony)

B - blue (niebieski)

Paleta kolorów CMYK z czterech:

C - Cyan

M - Magenta

Y - Yellow

B - Black

i dlatego paletę CMYK używa się jako paletę do drukowania, ponieważ wierniej oddaje kolory, które widać na ekranie monitora.

To jak umieścić /zmienić kolor na stronie?

Aby zmienić kolor na stronie, kiedyś wystarczyło w HTML dodać funkcje stylu do div i dopisać:

background: #333;(np.)

Jednak czasy się nieco zmieniły i teraz dobrze jest mieć oddzielny plik CSS i w odpowiednim wierszu dodać Background i określić tło np.: 

body{
background: #fff; (czyli kolor biały)

Po takim zapisie całe tło na stronie będzie białe, ale w momencie gdy zapiszemy to tak: 

body{
background: white;

To również sprawimy, że tło będzie białe, ponieważ ten zapis jest równie właściwy jak ten powyżej.

10:13, emilka_sen , CSS
Link Dodaj komentarz »

No cóż to nie jest taka prosta sprawa, a może inaczej... to jest prosta sprawa, jeśli już dokładnie wiesz co zrobić i masz tego świadomość.

Gdy szukałam informacji na ten temat i znalazłam, że polskie kodowanie to iso-8859-2.

Jednak nikt nie wyjaśnił, w jaki sposób?

i czy w ogóle to kodowanie będzie działać?

I tak, próbując z tym kodowaniem w meta uzyskać to co chciałam (nie bardzo rozumiejąc dlaczego nie działa - jak miało) przesiedziałam główkując jak zrobić,  aby pojawiły się polskie znaki. Jednak one wcale tego nie chciały zrobić.

Jednak po jakimś czasie dowiedziałam się o kodowaniu UTF-8 czyli Unicode i tutaj też nie było tak prosto.

Po zapisaniu tego wiersza w meta:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />

też nie było efektu jakiego oczekiwałam, ponieważ te polskie znaki wcale się nie pokazały.

Więc właściwą formą, aby w końcu uzyskać typ kodowania polskich znaków (jak również w innych językach) jest otwarcie zawartości swojego HTML w programie NotePad czyli Notatniku i zmienić typ kodowania na UTF-8 przy zapisywaniu pliku jako:.

Niby takie proste, ale ciężko, aby na to wpaść. Właśnie po takich czynnościach dopiero mogłam się cieszyć efektem.

Teraz aby uzyskać jakikolwiek język (oprócz angielskiego) używam kodowania odpowiedniego w HTMLi zapisuje to kodowanie poprzez zmianę kodowania w Notatniku. 

Proste, bardzo proste.

poniedziałek, 10 listopada 2014

Witam na moim blogu.

O czym będzie blog?

Głównie o mojej pasji do projektowania stron internetowych. Zajmuję się tym praktycznie od około 6 lat, choć z niewielkimi przerwami jak np. poród dziecka i jego wychowanie. Jednak ta pasja nigdy nie przemija i chce się więcej wiedzieć, bo jak wiadomo, ta dziedzina nauki wiecznie się rozwija. Chcę, aby ten blog był moim dziennikiem wiedzy jaką przyswajam w danym czasie oraz dokumentacją dokonań.

Ok, to tą część wyjaśniłam.

Od czego się zaczęło?

Tak jak większość z Was zapewne swoje pierwsze kroki stawiałam z pakietem Office. Inni grali w gry, a mnie było wciąż mało i chciałam czegoś więcej niż graficzne obrazki. Tak nauczyłam się programu Word, bo lubię papier i różne pisma biznesowe, wizytówki itp. Jednak to Excel zrobił na mnie największe wrażenie. Możliwość prowadzenia księgowości, list, tabel i statystyk - to było to co mnie kręciło.

Przyszła era internetu i blogów. Wtedy to właśnie zainteresowałam się designem. Mój pierwszy blog przechodził wieczne transformacje, bo zastanawiałam się, że gdybym tutaj dodała inny kolor to by to fajnie wyglądało. Tak, ale skąd go wziąć - zaczęłam szukać informacji o kolorach. Jak je znalazłam, zaczęłam eksperymentować. Tak samo z wielkościami w pixelach - mając z tyłu głowy pamiętanie o  tym gdzie i jakie zmiany naniosłam, bo w razie błędu lepiej w taki sposób można było wrócić, aby zacząć dalej swoje eksperymenty. 

Takimi małymi kroczkami, które pewnie każdy ma za sobą - ja potrafiłam siedzieć z głową w kodach godzinami, aby zgłębić co jeszcze mogę w ten sposób uzyskać.

Co mnie fascynuje?

Fascynuje mnie profesjonalizm, dbałość o szczegóły i estetyka w działaniu. Nie lubię za dużo kolorów, wolę minimalizm, ale to co najbardziej mnie pociąga to to, gdy strona nie jest przeładowana i jest bardzo czytelna. To jest właśnie to, co mnie pociąga w projektowaniu. Przekazanie informacji w sposób prosty, ale tak, aby to cieszyło oczy, a nie raziło.

Sporo osób sądzi, że nie ma nad czym się rozwodzić, bo strona to strona. Jednak, jeśli menu mocno designerskie z wieloma przejściami Was wkurzy, bo co chwile się zamyka, a Wy nawet nie wiecie, czy temat o który Wam chodzi rzeczywiście znajduje się pod tą zakładką, no to od razu można wywnioskować, że ten projekt może i ładny na pozór, jednak ma coś, co uniemożliwia właściwą nawigację i może zniechęcić potencjalnego klienta. 

Skąd czerpię wiedzę?

Pierwszą wiedzę czerpałam z praktyki, ale gdy tylko mnie to mocniej wciągnęło to od najlepszych - Smashing Magazine, Tuts + i Eduweb w wydaniu polskim. Ukończyłam również kurs, chociaż tam głównie znalazłam wiedzę już nabytą. Pragnieniem moim są studia, lecz tutaj, to już bardziej skomplikowane.

Nie spoczywam na laurach, szczególnie, że praktyka czyni mistrza, dlatego idę dalej i dlatego będę ją tutaj spisywać.

Nieustannie szukam jeszcze nowych możliwości i staram się być na czasie, bo te nowe rozwiązania zmieniają oblicze internetu i kto wie do czego nas to zaprowadzi.

Miłej lektury...

10:50, emilka_sen , webdesign
Link Dodaj komentarz »
EMIDES webdesign